+359 (2) 920 20 66 contact@dpblna.org

Трето Отделение

Отделението по психосоциална рехабилитация на лица зависими от психоактивни вещества предлага дългосрочна стационарна програма в рамките на четири месеца. 

За кого е предназначена?

 Предназначена е за пациенти, успешно преминали детоксификационна програма, като основен критерии за включване в терапевтичния процес е пълното въздържание от употреба в рамките на поне две седмици.

Екип

В екипа на отделението са включени медицински персонал (лекари и медицински сестри), психолози, музикален терапевт и социален работник.

Терапевтичният процес е изцяло в групов формат и включва следните основни сфери на промяна:

поведенческа модификация
емоционално израстване
био-медицински грижи
интелектуално развитие

За терапевтичния модел

Идеите, върху които се базира терапевтичният модел в отделението са свързани с това, че групата се явява едновременно контекст и метод на промяна. Непрекъснатата и интензивна 24-часова терапевтична среда отразява цялостната личностна промяна на пациентите. 

Ние в отделението по психосоциална рехабилитация на лица зависими вярваме в следното:

  • Употребата и зависимостта към психоактивни вещества е само симптом, реалният проблем е дисфункционалното поведение,

  • Поведението на зависимите е възможно да бъде променено

  • Промяната може да се случи само в определена групова среда,която има ясно зададени групови норми, правила, санкции, които подкрепят и възпират определени поведения

  • Основният носител на поведенческата промяна е групата

  • Умението за ангажираност в отговорности се формира и утвърждава постепенно, успоредно с повишаване сложността на задачите.

Основните елементи характеризиращи терапевтичния модел, прилаган в отделението са дневен режим, йерархична структура, групови дейности, ясно отграничени етапи с конкретни цели. Положителното влияние на групата, социалното учене чрез междуличностното взаимодействие и терапевтичното влияние на всички дейности са основни средства за поведенческа и личностна промяна.